site menu

 Dalton Language Studio - Kore Kültür Festivali

Kore Kültürüyle iç içe olmak isteyen gençlerin katıldığı Kore Kültür Festivali Pazar günü Dalton Language Studios’da yapıldı. Festivale 400’ün üzerinde genç katılım sağlandı bunun yanında beklenin üzerinde katılım sağlandığı için bazı festival severler festivale katılamadılar. 

  Festivalde yapılan etkinlikler ve yarışmalar Güney Kore’nin ruhunu ve kültürünü yansıttı. Yarışmalar ve çekilişler sonucu 15 kişiye Dalton Language Studios tarafından 3 ay ücretsiz Korece eğitimi hediye edildi. 

  Güney Kore’nin en büyük festivallerinden olan Andong Maske Festivali’yle aynı döneme denk gelen Kore Kültür Festivali’nde Kore Maske’si boyama atölyesi büyük ilgi gördü. 3 saat süren maske atölyesine 7’den 70’e her yaştan kişi etkinliğe katıldı. Maske atölyesinde yapılan maskeler jüri tarafından seçildi ve katılımcılara ödüller verildi. 

  Kore’nin en meşhur yemeklerinden olan Kimbap ( pirinçli deniz yosunu) yarışması festivalin diğer ilgi gören etkinliklerindendi. 4 gruba ayrılan yarışmacılara Kimbap tarifi yazılı olarak verildi ve yarışmacılar 25 dk içinde tarif kağıtlarına bakarak en güzel Kimbap’ı yapmaya çalıştı. Yeni tatlar deneyecek olan diğer katılımcılar heyecanla yarışmanın bitmesini bekledi. Yarışma sonunda yemekler jüri tarafından değerlendirildi. En lezzetli Kimbap’ı yapan gruba Kore’den gelen sürpriz hediyeler verildi. 

  En eğlenceli görüntülerin ortaya çıktığı en hızlı Noodle yeme yarışmasında, yarışmacılar ve izleyiciler keyifli anlar yaşadılar. 3 dakika 16 saniyede acılı Noodle’ı bitiren kişi yarışma birincisi oldu.

  İzmir Tea Festival danışmanlarından Tea Master Yuchi Pirim, katılımcılara uzak doğu çaylarının tarihini anlatıp, çayların yararlarından bahsetti. Ayrıca katılımcılara sunumunu yaptığı çayları ikram etti.

  Dalton Language Studios Korece Öğretmeni Sümeyra Saraçoğlu katılımcılara Kore Kültürüyle alakalı sunum gerçekleştirdi. Sunumdan sonra katılımcılar online Kore Kültür bilgi yarışmasına katıldılar. Kazanan kişiye ödülü verildi. Koreli pop gruplarının ünlü dans koreografileri olduğu K-pop dans akımının İzmir fanları da etkinliğe büyük ilgi gösterdi. İzmir’in en ünlü K-pop dansçıları tarafından K-pop workshop ve random dansları yapıldı. 100 kişinin katıldığı workshop sonunda dans etkinliği Alsancak Kıbrıs Şehitleri caddesine taştı. K-pop dansçıları caddede yarım saat boyunca dans ettikten sonra çevreden birçok K-pop fanı genç de dansa eşlik etmeye başladı. Uzun dakikalar boyu dans eden genç kalabalık, halk tarafından büyük ilgi gördü.