site menu


TOEFL dünyada 130’dan fazla ülkede 8500 kurum ve çeşitli kuruluşlarda İngilizce yeterliliğini ölçmek için kullanılan bir sınavdır. Merkezi Amerika’da bulunan Educational Testing Service tarafından yapılır. TOEFL standart Amerikan İngilizce'sini üniversite düzeyinde anlayabilme yeteneğini ölçen bir yeterlilik sınavıdır. TOEFL sınavına girenlerin büyük bir çoğunluğu TOEFL IBT sınavına katılmaktadır. Ayrıca TOEFL 4 iletişim becerisini de ölçmektedir.

TOEFL Nedir?

TOEFL sınavı dünyadaki birçok üniversiteye başvurmanızı ve rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayan saygın bir İngilizce sınavıdır. TOEFL yalnızca yabancı ülkelerin tanıdığı değil Türkiye’deki birçok üniversite ve kurum tarafından tanınan bir sınavdır.

TOEFL IBT Nedir?

TOEFL IBT(Internet Base Test) sınavı İngilizcenizi akademik yaşamda ne kadar kullanabildiğinizi ölçer. TOEFL IBT konuşma, dinleme, yazma, okuma( listening, reading, writing, speaking)- temelli olarak bilgisayar üzerinden yapılır.

TOEFL Başvuruları Nasıl Yapılır?

TOEFL IBT sınavı ayda ortalama bulunduğunuz şehre göre 2 kere ETS adlı özel bir kurum tarafından yapılır. TOEFL başvurusu yapmak için https://www.ets.org/tr/toefl/ibt/register adresini ziyaret edebilirsiniz. Başvurular bireysel yapılmaktadır. Kayıtlar sınav gününden 7 gün önce kapanmaktadır.

TOEFL Sınavına Nerede ve Nasıl Girilir?

TOEFL sınavına başvuru yaptıktan sonra belirlenen sınav merkezinde girersiniz. Sınava dilediğiniz zaman giriş yapabilirsiniz. Her sınav için ayrı ücret ödenmektedir. TOEFL IBT sınav sonuçları sınava girdikten 3 hafta sonra açıklanır.

TOEFL Sınavı Puanlaması Nasıldır?

TOEFL konuşma, yazma, dinleme, okuma (speaking, writing, listening, reading) olmak üzere 4 bölümden oluşur. Her bölüm 30 puan, toplam sınav puanı 120 puandır. TOEFL saat süresi 3 saat 10 dakika ile 4 saat 20 dakika arasında değişmektedir.

TOEFL Sınavı kaç çeşittir?

3 çeşit TOEFL sınavı  vardır.

  • TOEFL IBT (Internet Based Test): Uygulamaya girdiği 2005 yılından bu yana en çok tercih edilen TOEFL formatıdır.
  • TOEFL PBT (Paper Based Test): Güvenli ve sürekli İnternet ağı bulunmayan ülkelerde yapılan bir sınavdır.Sınav seyrek aralıklarla yani yılda 2 – 3 kez uygulanmaktadır.
  • TOEFL CBT (Computer Based Test): Kağıt bazlı sınavdan İnternet bazlı sınava geçişte kullanılan ara sürece denk gelen bir sınavdır. Ülkemizde TOEFL IBT yapıldığından TOEFL CBT yapılmamaktadır.

TOEFL Sınavına kimler hazırlanır?

  • Lisan, yüksek lisans ve doktoraya başvuracak öğrenciler
  • İngilizce dili öğrenim programına kabul edilmek isteyenler
  • İlerlemelerini izlemek isteyen İngilizce dili öğrencileri
  • Vize başvurusu yapmak isteyen öğrenci ve çalışanlar

TOEFL Sınavına nasıl hazırlık yapılır?

TOEFL sınavına, Dalton Dil Stüdyo TOEFL hazırlık kursu ile profesyonel bir şekilde hazırlanabilirsiniz. TOEFL’a hazırlanmanız için en az B1 veya B2 seviyesinde olmanız gereklidir. TOEFL sınavına hazırlık süreci riske atılmayacak kadar ciddi bir süreçtir. Bu nedenle sizlerin akademik olarak kelime haznenizi geliştirip ihtiyaç duyacağınız sınav becerilerinizi geliştirmeniz için gramer, konuşma, dinleme, yazma, konuşma becerilerinize göre özel program çıkartılır. Bu çıkarılan program sadece bir kişiye özeldir ve sınava birebir TOEFL dersi ile hazırlanır.

Dalton Dil Stüdyo başarılı kadrosuyla TOEFL sınav becerilerinizi geliştirmeyi amaçlar okuma, yazma, dinleme, konuşma bağlamında dersler verilmektedir. Uzman kadromuz ve yenilikçi öğretim metotlarıyla hedeflediğiniz başarıya ulaşmanız için sizleri destekleyecektir. Bu nedenle Dalton Dil Stüdyo ile TOEFL’a rahatlıkla çalışabilirsiniz.

TOEFL kurs ücretleri hakkında bilgi almak için bizi arayınız.

Biz Sizi Arayalım

ÜCRETSİZ EĞİTİM

Kurslarımız ve fiyatları hakkında detaylı bilgiye sahip olun.